Kėdainių kultūros centrui metai kupini veiklos ir iššūkių

Kėdainių kultūros centrui metai kupini veiklos ir iššūkių

Kėdainių kultūros centrui metai kupini veiklos ir iššūkių

Kiekvieni Kėdainių kultūros centro veiklos metai saviti, ypatingi, tačiau 2020 metai buvo kupini ne tik veiklos, bet ir iššūkių. Pavasarį šalyje įvestas karantinas ir veiklos apribojimai pakoregavo  planus – dalį renginių teko atidėti ar perkelti į virtualią erdvę. Laimėtų projektų veiklos, įvairių formų kontaktiniai renginiai, vaikų vasaros stovyklos, naujiena – edukacijos „Plaukimas vytine „Vėtra“ bei buveinės iškėlimas į tris metus nenaudotas patalpas, prasidėjus  Kėdainių kultūros centro pastato renovacijos darbams, pareikalavo tikslių sprendimų vadovaujant veiklai, viso kolektyvo susitelkimo ir nemažai jėgų. Dabar žvelgdami per teikiamų metinių ataskaitų steigėjui ir Lietuvos Kultūros ministerijai prizmę, drąsiai sakome – taip, mums pavyko.

Kėdainių kultūros centro naujas adresas J. Basanavičiaus g. 4, Kėdainiai

Birželio mėnesį prasidėjus Kėdainių kultūros centro pastato renovacijai, įstaigai teko išsikelti ir įsikurti laikinose patalpose. Dabar esame įsikūrę pastate, kuriame prieš daugiau nei tris metus savo veiklą nutraukė Kauno kolegijos Jonušo Radvilos studijų centras. Taigi, Kėdainių kultūros centro laikinos buveinės adresas yra J. Basanavičiaus g. 4, Kėdainiai. Vasaros metu pastate vyko ūkiniai, techniniai darbai, šildymo sistemos, lauko ir vidaus inžinerinių tinklų atgaivinimas, vyko kai kurių patalpų akustikos gerinimo darbai. Šis pastatas iš visiškai nenaudojamo tapo patogus dešimties mėgėjų meno kolektyvų veiklai, jame esame pasiruošę rengti įvairaus pobūdžio renginius.

Naujiena – edukacija „Plaukimas vytine „Vėtra“

Naujovė Kėdainiuose – edukacijos „Plaukimas vytine „Vėtra“, kurį organizuoja Kėdainių kultūros centras. Birželio mėnesį pasirašytas laivo vytinės „Vėtra“ perdavimo ir priėmimo aktas. Laivui atlikta techninė apžiūra, patvirtinusi, kad jis yra techniškai tvarkingas, gautas leidimas plaukti. Taigi, jau nuo liepos mėnesio pradėti vykdyti edukaciniai plaukimai vytine. Prieplaukoje pastatytas informacinis stendas, remiantis istoriniais šaltiniais ir archyvais, laive įrengta nedidelė fotoekspozicija. Plaukimo metu, jeigu keleiviai pageidauja, vyksta edukacinė veikla „Dirbiniai iš odos“. Kėdainių vytinė yra antrasis laivas, pastatytas pagal atkurtą Merkinės radinį – XVIII a. senąjį lietuvišką laivą, tad plaukimas „Vėtra“ sudaro galimybę susipažinti su tais laikais, kai Kėdainiuose veikė uostas. Šiuo metu vytinė iškelta iš Nevėžio žiemoti.

Įgyvendinti dvidešimt penki projektai

Kėdainių kultūros centras 2020 metais į įvairius fondus pateikė 29 projektų paraiškas, iš jų 25 laimėjo finansavimą. Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-osioms metinėms pažymėti, skirtą projektą finansavo Lietuvos kultūros ministerija. Projektą sudarė dvi dalys tai konferencija „Atkurta Lietuvos Nepriklausomybė. Prisiminti ir suvokti“ ir pilietinė akcija „Esu vienmetis su atkurta Lietuvos Nepriklausomybe“. Pilietinėje akcijoje dalyvavo jauni kėdainiečiai, užaugę jau laisvoje nepriklausomoje Lietuvoje, jie dalinosi savo mintimis temomis „Aš galiu rinktis“, „Aš galiu pildyti savo svajones“, „Aš kuriu Lietuvą“, „Aš dalyvauju kuriant geresnį pasaulį“. Autoriams sutikus, iš jų išsakytų minčių paruošta lauko ekspozicija, kuri kovo 2–11 dienomis buvo eksponuojama Kėdainių senamiestyje.

Konferencija „Atkurta Lietuvos Nepriklausomybė. Prisiminti ir suvokti“ iš kovo 11-osios buvo perkelta į Baltijos kelio dieną – rugpjūčio 23-ąją. Konferencijos metu skirtingais pjūviais buvo aiškinamasi kokį kelią Lietuva nuėjo per 30 atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės metų, kokie mes esame pasaulio kontekste ir kokią laisvą Lietuvą mato jaunoji karta. Konferencijoje dalyvavo Vilniaus universiteto Kauno fakulteto profesorė Virginija Jurėnienė, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rimvydas Valatka,  Lietuvos nacionalinės bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento tyrėja, istorikė Silvija Stankevičiūtė ir  kompozitorė, dainų atlikėja ir kūrėja Raminta Naujanytė–Bjelle, konferenciją moderavo Mantas Zakarka.

Kėdainių rajono savivaldybės organizuoto konkurso „Kultūros versmė“ metu Kėdainių kultūros centras tapo nominacijos „Metų įvykis“ laureatu už 2019–2020 metais vykusį projektą „Renginių ciklas „(At)rask meną“. 2020 metais, vasarą vyko 9 skirtingo pobūdžio profesionalaus meno renginiai, iš kurių 6 organizuoti Kėdainių rajone esančiuose miesteliuose ir kaimuose. Vilainiuose koncertavo aktorius, bardas Aidas Giniotis su jaunaisiais aktoriais, Pelėdnagiuose ir Tiskūnuose dainuojamąją poeziją atliko aktorius Giedrius Arbačiauskas ir profesionali violančelininkė Agnė Arbačiauskienė, Nociūnuose vaikai žaidė su „Labaiteatru“, Kalnaberžėje operos solistas Liudas Mikalauskas atliko koncertinę programą „Kur balti keliai“, Labūnavoje subtiliai ir jautriai lietuvišką folklorą atliko grupė „Folk Trio“. Kėdainiuose, renginių ciklo „(At)rask meną“ metu kraštiečiai galėjo mėgautis Kauno miesto kamerinio teatro spektakliu „4 Mortos“, styginių kvarteto „Archi Quartett“ atliekama koncertine programa, Kėdainių senajame aerodrome kartu su gatvės menininkėmis Goda Skėryte ir Ieva Voroneckyte kurti gatvės meno kūrinį ant aerodromo dangos. Renginių ciklą „(At)rask meną“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Kėdainių rajono savivaldybė.

Europos paveldo dienas’20 „Kultūros paveldas ir edukacija“ kėdainiečiai ir miesto svečiai praleido kitaip nei įprasta. Kėdainių kultūros centras ir Kėdainių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrius rengė orientacines varžybas Kėdainių rajone „Renkuosi Kėdainius. Sakralinis paveldas“. Jomis buvo siekiama supažindinti ir atkreipti dėmesį į Kėdainių rajone esančius sakralinius objektus, kurių gausa Kėdainių kraštas pasižymi. Varžybų dalyviai turėjo aplankyti  6 bažnyčias, įveikti 36 užduotis. Varžybose dalyvavo 9 komandos, trasą įveikti jos turėjo motorizuotu transportu. Varžybose dalyvavo ir 2 kauniečių komandos. Orientacinių varžybų rezultatus dalyviai sužinojo M. Daukšos bibliotekos kiemelyje, kur vyko nugalėtojų apdovanojimai, sakralinio paveldo Kėdainių rajone pristatymas, trumpametražio filmo peržiūra,  grupės „Folk Trio“ koncertas. Projektą finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Kėdainių rajono savivaldybė.

Kėdainių kultūros centras vykdo ilgalaikį Europos socialinio fondo agentūros ir Kėdainių rajono savivaldybės finansuojamą projektą „Gyvenimo spalvos“, skirtą senjorams ir neįgaliesiems. Šio projekto stebėseną vykdo Kėdainių miesto vietos veiklos grupė. Projekte dalyvaujantys senjorai ir neįgalieji šiemet jau keliavo į Biržus, Vilnių, Pakruojį, Klaipėdą, Skuodą ir Anykščius. Projekto dalyviai aplankė Biržų krašto muziejų „Sėla“, Senovinės technikos muziejų, Pakruojo dvarą, Zooparką Vilniuje, MO muziejų, Lietuvos jūrų muziejų, Delfinariumą, Respublikinį Vaclovo Into akmenų muziejų, Žemaičių kaimo ekspoziciją, Medžių lajų taką, Cosmos paukščių taką ir Arklio muziejų, kuriame vyko edukacinė programa „Duonelė kasdieninė“. Projekto dalyviams buvo organizuojamos kitos sociokultūrinės ir edukacinės veiklos.

Projektu „Meninio vyksmo festivalis „Formos‘20“,  Kėdainių kultūros centras pradėjo naują veiklos sezoną. Šio festivalio ašis jauni, talentingi menininkai, pripažinti savo srities profesionalai, kuriantys šiuolaikinį meną: performeriai, teatralai, šiuolaikinio šokio šokėjai, muzikantai. Jie kūrinius adaptavo pritaikytoms Kėdainių kultūros centro veiklai vidaus ir lauko erdvėms, o kai kurie demonstravo naujus, specialiai šiam festivaliui sukurtus. Kėdainiečiai ir  žiūrovai iš  kitų Lietuvos miestų turėjo galimybę pamatyti performatyvaus meno kūrinius: šiuolaikinio cirko pasirodymus, mados fotografijų parodą, šiuolaikinį šokį, koncertus, spektaklius. Meninio vyksmo festivalio metu buvo surengta net 12 pasirodymų. Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Kėdainių kultūros centro skyriuose šiais metais įgyvendinti Kėdainių rajono savivaldybės finansuoti projektai: „Kūrybinės dirbtuvės vaikams ir jaunimui“ ir „Per meną į pasaulį“ Pelėdnagiuose, „Pažinkime profesionalų meną iš arčiau“ Labūnavoje, „Muzikiniai susitikimai“ Vilainiuose, „Meno vartai“ Surviliškyje, „Rudens lygė – 2020“ Kalnaberžėje, „Neišsenkanti versmė“ Nociūnuose.

Vaikams ir jaunimui – dešimt vasaros stovyklų, keturios NVŠ programos ir naujai įrengtos atviros erdvės patalpos

Vasara moksleivių atostogų metas, o šiemet po nuotolinio mokymosi pavasarį, vaikai ypač norėjo bendrauti, užsiimti aktyvia veikla ir dalyvauti stovyklose. Jų Kėdainių kultūros centras ir skyriai per vasarą surengė net 10! Kėdainių kultūros centras organizavo stovyklas „Šėriau, šėriau sau žirgelį“, „BendrAukime“, „Atrask. Pažink. Tobulėk“ ir „Smalsuolių stovykla“, pastarosios dvi stovyklos vyko Klaipėdoje. Kėdainių kultūros centro skyriuose vaikai galėjo dalyvauti stovyklose „DraugAukime“ (Kalnaberžės skyrius), „Mes norime kurti“ (Nociūnų skyrius), „Nenuoramų vasara“ (Vilainių skyrius, Lančiūnavoje), „Aš myliu kraštą, kuriame gimiau“ (Tiskūnų skyrius), „Padėkite mums augti“ (Pelėdnagių skyrius), „Idėjų greitintuvas“ (Pelėdnagių skyrius). Stovyklose dalyvavo net 232 vaikai iš Kėdainių ir Kėdainių rajono. Taip pat įvykdyti du kitų NVŠ veiklų projektai, kuriuose dalyvavo 30 vaikų. Tai „Atrask. Pažink. Tobulėk 2“, kurį įgyvendino Kėdainių kultūros centras ir „Pažinimas – gyvenimo džiaugsmas“ – Vilainių skyrius Lančiūnavoje. Vasaros stovyklų veiklų metu ir  įgyvendinant keturias NVŠ programas, vaikai dalyvavo įvairaus pobūdžio edukacinėse ir sociokultūrinėse veiklose: mokėsi liaudies dainų, žaidimų, šokių, žaidė stalo žaidimus, dalyvavo estafetėse, gamino maistą, lankėsi pramogų parkuose, susitiko su įdomiais žmonėmis, kurie dalijosi savo profesine patirtimi, kitais įgūdžiais ar vedė seminarus. Stovyklų dalyviai apsilankė gausybėje įdomių vietų: Panevėžio lėlių Vežimo teatre, Krekenavos regioniniame parke, Utenos žirgyne, Labirintų parke (Anykščių r.), Biržų pilies rūmuose, Delfinariume, Laikrodžių muziejuje ir kt. Stovyklų dalyviai mokėsi pagarbaus tarpusavio bendravimo bei tolerancijos, stiprino socialinius įgūdžius, praplėtė kultūrines kompetencijas. Kultūros darbuotojai jaunimo veiklai Pelėdnagiuose 2020 m. įkurtoje atviroje jaunimo erdvėje parengė net šešis projektus, kurie buvo sėkmingai finansuoti.

Jubiliejiniai ir tradiciniai renginiai

Vyko tradiciniai Lietuvos valstybinių švenčių minėjimai, profesinių švenčių, etninės kultūros renginiai, festivaliai, mėgėjų meno kolektyvų veiklos jubiliejų šventės. Išskirtinės meninio lygio prasme vyko liaudiškų šokių grupių „Lankesa“ – 55-erių ir ,,Volungė“ – 20-ies metų šventės. Kėdainių kultūros centre ir skyriuose veikiantys 29 mėgėjų meno kolektyvai surengė 290 koncertų ir pasirodymų Kėdainių rajone, Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavo gyvai ir virtualiuose konkursuose,  LRT televizijos programose. Vyko tradiciniai festivaliai: tradicijas ir dabartį jungiantis kultūros festivalis ,,PapArtIs“, respublikinis folkloro festivalis „Kleketynė“, respublikinis IV vaikų ir jaunimo muzikos festivalis „Skambantys perliukai“. 

Buvo surengtos Kėdainių miesto gimtadienio, Surviliškio, Kalnaberžės ir Labūnavos kraštiečių šventės. Tradicinė ,,Agurkų šventė“ transformavosi į „Agurkų dieną“, kuri nuo 2020 metų yra oficialiai įrašyta kalendoriuje ir kasmet bus švenčiama liepos 14 d. Šią dieną Didžiojoje gatvėje Kėdainiuose buvo surengtas Agurkų turgelis, jame buvo prekiaujama agurkais ir jau moderniais pramoniniu būdų pagamintais kulinariniais ir kosmetiniais gaminiais, kurių sudedamoji dalis yra agurkas. Veikė agurkų paštas, iš kurio buvo galima nemokamai išsiųsti specialiai šiai dienai sukurtą atvirlaiškį iš Agurkų sostinės, pranešti žinią apie Agurkų dieną savo draugams ir artimiesiems.

2020 metais Kėdainių kultūros centre vyko kino seansai. Išskirti galima dokumentinio kino filmo „Iškvietimo kodas – 93 Queen“ peržiūrą, po kurios vyko diskusija su JAV ambasados Lietuvoje  darbuotojais, Lietuvos Moterų informacijos centro, Lietuvos nevyriausybinių organizacijų bei Kėdainių kultūros, švietimo ir žiniasklaidos organizacijų atstovais.

2020 metais Kėdainių kultūros centras surengė 6 parodas.

Darbas karantino sąlygomis

Karantinas buvo tikras išbandymas visiems, Kėdainių kultūros centrui taip pat. Teko keisti veiklos specifiką, papildyti  techninę bazę, darbuotojai mokėsi ir įgavo naujų įgūdžių. Nuotoliniuose mokymuose kvalifikaciją kėlė 36 darbuotojai. Kultūrinė veikla transformavosi į vizualinius dalykus.

Kultūros centro darbuotojai savo jėgomis, talkinant šeimos nariams ir rėmėjams, atliko einamuosius remontus Nociūnų, Tiskūnų, Pelėdnagių skyrių patalpose. Pelėdnagių skyriuje 2020 m. buvo naujai įrengtos patalpos atvirai vaikų ir jaunimo erdvei, įvestas centrinis šildymas.

Naujiena tapę ribojimai ir poreikis nepalikti miesto be kultūros apraiškų, pareikalavo ypatingo renginių režisierių ir organizatorių sumanumo ir kūrybiškumo. Gimė renginių ciklo „Renginiai be reklamos“ idėja. Pirmą kartą vyko renginiai, kurių reklamoje buvo nutylimas vienas iš elementų, tai renginio vieta arba tikslus laikas, norint išvengti didelių žmonių susibūrimų. Renginiai vyko tai vienoje, tai kitoje Kėdainių miesto vietoje, kur skubantys kėdainiečiai, bent minutei galėjo suklusti ir išgirsti skaitomą poeziją, skambančią muziką ar išvysti lauko sąlygoms pritaikytą eksponuoti parodą.

Kartu su antrojo karantino pradžia teko numatytus renginius perkelti į virtualią erdvę. Advento laikotarpiu buvo kuriamos virtualios edukacinės programos, virtualūs etiudai, koncertai. Didžiosios Rinkos aikštėje Kėdainiuose įžiebus Kalėdų eglę, buvo surengta Kalėdų Senelio viešnagė mieste. Teko įgyti ir naujos, televizinio formato renginio organizavimo patirties, rengiant Kėdainių krašto kultūros premijos įteikimo ceremonijos tiesioginę transliaciją. Džiugu, kad premijos laureate tapo būtent Kėdainių kultūros centro darbuotoja, šokių kolektyvų vadovė Virginija Čereškienė-Beviršė.

Kalėdų ir Naujųjų Metų renginius kultūros darbuotojai keitė į vizualinius akcentus tiek Kėdainių mieste tiek Surviliškio, Pelėdnagių, Vilainių seniūnijose. Kėdainių kultūros centro kolektyvas prie pastato sukūrė dekoraciją „Nykštukų slėpynės“, Miesto parke įrengė meninę instaliaciją „Sniego Karalienė“, prie įvažiavimo į Miesto parką – „Kalėdinio pašto Kėdainių skyrių“, parko saloje – šviesos instaliaciją „Elnio devyniaragio žėrintys gojai“.

Kėdainių kultūros centro Labūnavos, Vilainių, Surviliškio, Tiskūnų, Kalnaberžės, Nociūnų, Pelėdnagių skyriai jungėsi į bendrą gyvenviečių puošimo idėją, simbolizuojančią namų jaukumą. Norėdami paryškinti karantino dienų aktualiją – buvimą namuose skyrių pastatų, kiemelių, puošybą vienijo nykštukų ir namelių motyvas. Didelio dėmesio sulaukė Vilainių, Labūnavos, Tiskūnų skyrių darbuotojų sukurtos dekoracijos.

Pateikus 2020 metų veiklos ataskaitas steigėjui ir Lietuvos Kultūros ministerijai, kuriami nauji veiklos planai. 2021-ieji Kėdainių kultūros centrui brandžios sukakties metai – sukanka 75-eri nuo įstaigos veiklos pradžios. Šią sukaktį tikimės pažymėti rugsėjį, Kėdainių miesto šventės metu.

Kviečiame nuolat lankytis internetinėje svetainėje www.kedainiukulturoscentras.lt ir pamėgti socialinio tinklo „Facebook“ Kėdainių kultūros centro paskyrą. Čia galite rasti aktualiausią informaciją apie Kėdainių kultūros centro veiklą.

Parengė Daiva Burinskytė-Valdmonė