III kategorija

Įkūrimo metai – 1992 m.
Nuo 2007 m. veiklą vykdo Kėdainių kultūros centre.

Įkūrėjas ir vadovas Jonas Zenonas Bernadišius, Kėdainių krašto kultūros premijos laureatas (2009 m.)
Tel.: 8 620 27275, 8 347 52264
El. p. bernadisiai@hotmail.com

Daugiau kaip prieš 50 metų dirbti į Kėdainius atvykęs tuometinio Vilniaus pedagoginio instituto Muzikos fakulteto absolventas tada čia buvo pirmas ir vienintelis muzikos specialistas, turintis aukštojo mokslo diplomą. Greta pedagoginio darbo visą laiką dirbo su įvairiais mėgėjų meno kolektyvais, o 1992 m. rugsėjį subūrė GIESMĘ. Pasak vadovo, didžiausias šio daugiau kaip du dešimtmečius gyvuojančio ansamblio pasiekimas – nemažėjantis entuziazmas ir pasišventimas giesmei.

GIESMĖS repertuare – XVI–XIX a. Vakarų Europos klasikų kūriniai, atliekami lietuvių ir lotynų kalbomis.
Ansamblio atliekami kūriniai skambėjo Vilniaus Šv. Onos bažnyčioje, Kauno Šv. Archangelo Mykolo bažnyčioje, Karmelitų bažnyčioje, Pažaislio vienuolyne, Kryžių kalno vienuolyne, Šiluvos Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo koplyčioje, taip pat daugelio rajonų bažnyčiose bei bendruomenių centruose.

2017 m. sausio 21 d. koncerte „Dovana Lietuvai“ ansamblis šventė 25-erių metų kūrybinės veiklos sukaktį.

– – –

2016 m. lapkričio 20–24 d. GIESMĖ dalyvavo tarptautiniame sakralinės muzikos festivalyje Maltoje.
Kartu su ansambliu didžiausiame ir viename seniausių Maltos mieste Birkirkaroje, šv. Elenos bazilikoje, koncertavo profesionalūs solistai Andrius Apinis ir Grėtė Jokubauskienė, koncertmeisterė Aelita Petrauskienė, atlikusi kelis kūrinius vargonais.

Pasak GIESMĖS vadovo, įstabaus grožio, puikios akustikos šv. Elenos bazilikoje, saugančioje patį didžiausią Maltos varpą, tą dieną vienintelių koncertavusių lietuvių atliekamų kūrinių klausėsi daugiau kaip 500 vietos gyventojų. Po koncerto lietuviams dėkojo, kartu nusifotografuoti pasiūlė Birkirkaros ir Valetos bažnyčių vadovai, kvietę į festivalį atvykti dar kartą.

Iš viso sakralinės muzikos festivalyje dalyvavo ir įvairių Maltos miestų bažnyčiose koncertines programas atliko 17 kolektyvų iš Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Estijos, Rusijos, Prancūzijos, Šveicarijos, Lietuvos ir Maltos. Festivalio direktorius – Maltos operos solistas, baritonas Joseph Lia.

Ansamblis festivalyje dalyvavo Maltos lietuvių bendruomenės pirmininko Tomo Mikalausko organizacinėmis pastangomis. Po visą šalį lydėjo ir itin šiltai bendravo Maltoje gyvenanti ir dirbanti lietuvė gidė Daiva. Koncerto pasiklausyti atėjo nemažai lietuvių bendruomenės narių.

Ši išvyka – puiki dovana 25-uosius kūrybinės veiklos metus skaičiuojančiai GIESMEI. Koncertinei kelionei į užsienį kolektyvas išvyko pirmą kartą. Visi keliavusieji nuoširdžiai dėkingi Kėdainių kultūros centro direktorei Onai Mikalauskienei už pasitikėjimą ir rėmėjams: Kėdainių rajono savivaldybės administracijai ir merui Sauliui Grinkevičiui, AB „Lifosa“, UAD Daumantai LT, Kėdainių rajono vartotojų kooperatyvui, Kėdainių miškų urėdijai, Virginijai Baltraitienei, Aušriui Macijauskui.

– – –

Surengti gražūs „Giesmės“ kūrybinės veiklos 5-erių, 10-ies, 15-os, 20-ies metų jubiliejiniai koncertai,
2006 m. gegužę įspūdingai pažymėtas ansamblio 300-asis pasirodymas.

Ansambliui teko koncertuoti kartu su operos solistais Vincentu Kupriu, Romualdu Vešiota, dainininke Veronika Povilioniene.

2016 m. balandžio 29 d. Daugiakultūriame centre vyko GIESMĖS 500-asis koncertas ir vadovo Jono Zenono Bernadišiaus kūrybinės veiklos 60-metis.

 

2012 m. Kėdainių kultūros centro sakralinės muzikos ansamblis GIESMĖ įvardintas geriausių Kėdainių rajono mėgėjų meno kolektyvų penketuke.
2012 m. gegužės 11 d. vienas geriausių Kėdainių rajono mėgėjų meno kolektyvų – Kėdainių kultūros centro sakralinės muzikos ansamblis „Giesmė“ (vadovas Jonas Zenonas Bernadišius) – kvietė į savo 20 metų kūrybinės veiklos jubiliejinį koncertą, kuris vyko Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre.
Koncerte dalyvavo kėdainiečiai: Brigita Stanislauskaitė (sopranos), Gretė Grigaitytė (sopranos), Andrius Apinis (tenoras). Koncertmeisterė Aelita Petrauskienė.
Tai buvo jau 434-asis sakralinės muzikos ansamblio „Giesmė“ pasirodymas klausytojams.

 

2011 m. GIESMĖ dalyvavo tarptautiniame Kauno chorų ir vokalinių ansamblių festivalyje  CANTATE DOMINO Kaune, vykusiame Vytauto Didžiojo bažnyčioje.

 

2009 m. dalyvavo V-ajame respublikiniame festivalyje „Iš širdies į širdį“, skirtame Lietuvos vardo 1000-mečiui paminėti Skriaudžiuose (Prienų raj.).

 

2008 m. dalyvavo Lietuvos vokalinių ansamblių šventėje-konkurse „Šilo aidai“ Šilalėje.

 

2005 m. ir 2001 m. GIESMĖ dalyvavo respublikiniame konkurse „Sidabriniai balsai“. 2005 m. rajoniniame ture užimta I vieta, zoniniame – II vieta.

– – –

Spaudoje

Dvidešimt metų skambanti GIESMĖ

Kėdainiuose gyvenančio ir dirbančio muziko Jono Zenono Bernadišiaus iniciatyva prieš dvidešimt metų Kėdainiuose suburtas sakralinės muzikos vokalinis ansamblis GIESMĖ, kurio atliekamos giesmės skambėjo visose Kėdainių miesto ir rajono bažnyčiose, įvairiose sakralinėse vietose Lietuvoje ir už jos ribų.

Vadovas
– Ar bus tikslu, jei Jus vadinsiu muziku? – retoriškai teiraujuosi „Giesmės“ vadovo, žinodama, kad muzikas yra muzikos specialistas.
– Turbūt, – tarsi abejodamas sako J. Z. Bernadišius. – Taip jau yra, kad šiemet sukanka 50 metų, kai 1962 m. baigiau tuometinio Vilniaus pedagoginio instituto Muzikos fakultetą ir atvažiavau dirbti į Kėdainius. Tada čia buvau pirmas ir vienintelis muzikos specialistas, turintis aukštojo mokslo diplomą. Nuo tada greta pedagoginio darbo visą laiką dirbu su įvairiais mėgėjų meno kolektyvais.
Pedagoginis J. Z. Bernadišius įdirbis Kėdainiuose – didžiulis. Po penkiasdešimties pedagoginio darbo metų jis turbūt net pats nesuskaičiuotų, kiek kėdainiečių ir iš čia išvažiavusių jaunų žmonių su didžiausiu dėkingumu jį vadina savo mokytoju – ilgametis darbas Muzikos mokykloje uždeda tokią „naštą“. O mokytojas net nesistengia jos kratytis, priešingai, sutikęs savo ugdytinius ar jų tėvus dažnai paklausia, kaip sekasi jo buvusiems mokiniams ir itin džiaugiasi tais, kurie pasirenka muziko kelią. Toks dėmesingumas ir atsakingumas turbūt įgimtas. J. Z. Bernadišius sako esąs labai dėkingas savo tėvams, kurie nebuvo muzikai, tačiau gebėjo atsakingai auklėti ir diegti tikrąsias gyvenimo vertybes. Ir savo dėstytojams, kurie buvo puikus darbui ir profesionalumui atsidavusių specialistų pavyzdys.
– Jūs – 2009 metų Kėdainių krašto kultūros premijos laureatas. Galiu Jus vadinti muziku, muzikos mokytoju, o ar galiu vadinti kūrėju? – klausiu.
– Ne. Muzikos aš nekuriu ir labai kritiškai bei atsakingai į tai žiūriu. Nesuprantu, kodėl dažnai kurti muziką imasi tie, kuriems tai tiesiog neduota. Aš tik aranžuoju. Aranžavau beveik visus kūrinius, kuriuos atlieka „Giesmė“, – šįkart jau nė kiek neabejodamas sako J. Z. Bernadišius ir teigia norįs grįžti prie bene mieliausio savo darbo – gražų kūrybinės veiklos jubiliejų pasitinkančios „Giesmės“.

Ansamblis
– Ansamblis „Giesmė“ suburtas 1992-ųjų rugsėjį. Jau po mėnesio surengėme pirmąjį koncertą. Gana greitai tapome žinomi mieste. Kvietė mus į renginius bibliotekose, vaikų darželiuose, senelių globos namuose, – prisimena vadovas.
„Giesmei“ visada labai patiko giedoti bažnyčiose, nes ten gera akustika, erdvu. Lietuvos vardo1000-čiui paminėti „Giesmė“ savo iniciatyva sėkmingai įvykdė projektą – giedojo visose Kėdainių dekanato bažnyčiose. Kasmet ansamblis bažnyčiose gieda įvairių bažnytinių švenčių, Advento, Gavėnios, atlaidų ir šv. Mišių metu, nelieka pamirštos Motinos ir Tėvo dienos.
– Jaučiamės reikalingi Lietuvos valstybės atkūrimo, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos renginiuose. Dalyvaujame Baltijos kelio minėjime. Neužmirštame ir tautai skausmingų įvykių – sausio 13-osios ir rugpjūčio 23-iosios.
Pasak vadovo, visada gera koncertuoti savo mieste, tačiau įdomu ir miela išvykti kitur. Malonūs įspūdžiai liko pagiedojus Žolinės atlaiduose Krekenavoje, Švč. Mergelės Marijos Apsireiškimo Šiluvoje atlaiduose ir 400 metų jubiliejuje, kai už giedojimą minėto jubiliejaus metu „Giesmė“ gavo Kauno arkivyskupo metropolito Sigito Tamkevičiaus padėką.
Neišdildomi ir jaudinantys prisiminimai liko pagiedojus Vilniaus šv. Onos bažnyčioje, Kryžių kalno vienuolyne, prie istorinio Šaravų ąžuolo, Pažaislio vienuolyne, Kauno Mykolo Arkangelo ir Kauno Karmelitų bažnyčiose, Kupiškio, Telšių, Smilgių ir kitose bažnyčiose.

– Esame ne kartą giedoję itin svarbiose sakralinėse vietose: Vilniaus Aušros vartuose, garsiajame Tytuvėnų vienuolyno ansamblyje, istoriniuose Kražiuose ir vyskupo M. Valančiaus gimtinėje – muziejuje Nasrėnuose (Kretingos raj.), giliems apmąstymams bei susikaupimui skatinančiame Palendrių vienuolyne (Kelmės raj.). Sunku viską išvardinti, – šypsosi vadovas ir parodo nuo ansamblio susibūrimo kelerius metus kruopščiai pildytus kelis didelius lapus, kuriuose – vos telpanti siaurų skilčių lentelė. Pirmoje lentelės skiltyje surašytos 85 vietovės, kuriose koncertavo „Giesmė“. Viršutinėje lentelės grafoje – metai nuo 1992 iki 1999. Pati įspūdingiausia eilutė byloja, kad per tuos aštuonerius metus Kėdainių šv. Juozapo bažnyčioje ansamblis „Giesmė“ giedojo… 171 kartą.
Šiuo metu „Giesmėje“ – dešimt moterų. Nuo subūrimo visus dvidešimt metų ansamblio veikloje dalyvauja Elena Virbalienė, vos vos vėliau prisijungė Violeta Katkuvienė. Paklaustas, kaip galėtų apibūdinti savo kolektyvą, J. Z. Bernadišius ištaria tik kelis, tačiau itin talpius žodžius:
– Lenkiuosi prieš šias iškilias moteris.

Pasiekimai
Didžiausias ansamblio pasiekimas – nemažėjantis entuziazmas ir pasišventimas giesmei.
– Vis dėlto noriu paminėti respublikinius konkursus ir festivalius. Be to, esame dalyvavę ir tarptautiniame festivalyje. Respublikiniame konkurse „Sidabriniai balsai“ dalyvavome 2001 ir 2005 m. Turėjome progos palyginti save su kitais kolektyvais. 2005 m. rajoniniame ture užėmėme pirmą, zoniniame – antrą vietą. 2008 m. dalyvavome ir buvome apdovanoti Garbės raštu Lietuvos vokalinių ansamblių šventėje-konkurse „Šilo aidai“ Šilalėje. 2009 m. dalyvavome V-ajame respublikiniame festivalyje „Iš širdies į širdį“, skirtame Lietuvos vardo 1000-mečiui paminėti Skriaudžiuose (Prienų raj.), – vardija vadovas.
Surengti gražūs „Giesmės“ kūrybinės veiklos 5-erių, 10-ies, 15-os metų jubiliejiniai koncertai, įspūdingai pažymėtas ansamblio 300-asis pasirodymą 2006 m. gegužę. Tąkart su ansambliu pirmą kartą koncertavo operos solistas Andrius Apinis. Tai buvo staigmena klausytojams „Giesmei“ teko pasirodyti ir kartu su kitais žinomais atlikėjais: Veronika Povilioniene, operos solistais Vincentu Kupriu ir Romualdu Vešiota.
2011 m. „Giesmė“ dalyvavo Tarptautiniame Kauno chorų ir vokalinių ansamblių festivalyje  CANTATE DOMINO Kaune, vykusiame Vytauto Didžiojo bažnyčioje.
– Vis dėlto didžiausio įvertinimo sulaukėme šiais metais, – sako J. Z. Bernadišius. – „Giesmė“ nuo įsikūrimo iki 2007 m. vasario buvo niekam nepriklausanti, nepavaldi, o 2007 m. vasario 1 d. ji tapo Kėdainių kultūros centro sakralinės muzikos ansambliu. Šiais metais būtent Kėdainių kultūros centro scenoje sakralinės muzikos ansamblis „Giesmė“ įvardintas geriausių Kėdainių rajono mėgėjų meno kolektyvų penketuke.

Ramutė Šukienė,
Kėdainių kultūros centro reklamos redaktorė