Vienybėje didžiausia mūsų jėga!

Vienybėje didžiausia mūsų jėga!

Vienybėje didžiausia mūsų jėga!

Sausio 13-osios įvykiai

Šiemet nuo tragiškų Sausio 13-osios įvykių praėjo 30 metų. Anuomet Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą ir tautos laisvę ginti susirinko minios beginklių žmonių, o tiesiai į juos važiavo tankai ir šarvuočiai. Šių žmonių drąsa pribloškia, jie gynė tai kas brangu nepaisydami didžiulio pavojaus savo gyvybėms. Sovietų Sąjungos kariniams daliniams su tankais, šarvuočiais ir kita karine technika šturmuojant šiuos svarbius pastatus buvo sužeista apie 1000 žmonių, žuvo 14, 2 iš jų kėdainiečiai Alvydas Kanapinskas ir Vytautas Koncevičius. Sovietų kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, tačiau jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomos Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos.

1991 m. sausio 13-osios naktį Lietuvos parlamento nariai rinkosi į Aukščiausiosios Tarybos posėdį, kurio metu buvo skelbiamos naujausios žinios apie žuvusiuosius ir sužeistuosius. Aukščiausiosios Tarybos posėdyje žuvusiųjų Lietuvos Laisvės gynėjų atminimas buvo pagerbtas tylos minute, išreikšta pagarba žuvusiųjų artimiesiems, 1991 m. sausio 13–15 dienomis Lietuvoje buvo paskelbtas gedulas, vakare žuvusiųjų atminimui buvo prašoma prie langų uždegti žvakes. Vėliau ši pagerbimo forma transformavosi į pilietinę akciją „Atmintis gyva, nes liudija“. Dar 1991 metais Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas sausio 13-ąją paskelbė atmintina diena ir pavadino ją Laisvės gynėjų diena.

Deja, Sausio 13-osios įvykiais Sovietų Sąjungos agresija prieš Lietuvos laisvę nesibaigė. 1991 m. gegužės 18 d. Šalčininkų pasienio kontrolės poste nukautas pirmasis po Nepriklausomybės Atkūrimo žuvęs Lietuvos pasienietis Gintaras Žagunis, liepos 31-ąją Medininkų pasienio poste prie sienos su Baltarusija sovietų omonininkai nužudė septynis Lietuvos pareigūnus, rugpjūčio 19 d. Vilniuje nušautas parlamento gynėjas Artūras Sakalauskas. Su Rugpjūčio pučo Maskvoje žlugimo tarptautinė bendrija pripažino atkurtą Lietuvos nepriklausomybę.

Tragiškų įvykių jubiliejinius metus minėsime

Dėl negerėjančios epidemiologinės situacijos Lietuvoje LR Seimo valdyba nusprendė perkelti iškilmingus Sausio 13-osios renginius į rugpjūčio mėnesį.

Laisvės gynėjų dieną bus pagerbti žuvusieji kėdainiečiai Alvydas Kanapinskas ir Vytautas Koncevičius ant jų kapų Kauno g. kapinėse padedant gėlių ir uždegant žvakes.

Sausio 13-ąją visi kviečiami prisijungti prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“, 8 val. ryto prie langų uždegti žvakes ir taip prisiminti Laisvės gynėjų drąsą ginant Lietuvos nepriklausomybę.

Neužmirštuolės žiedas tai vienas iš Laisvės gynėjų dienos simbolių. Jį įsisegę prisiminkime Sausio 13-osios aukas, kurioms esame dėkingi už brangiausią turtą – laisvę.

Sausio 11–13 dienomis J. Basanavičiaus g. 4 švies Kėdainių kultūros centro sukurta instaliacija „Užauginusiems Lietuvą“.

Vienybėje didžiausia mūsų jėga, todėl kartu atiduokime pagarbą žmonėms, užauginusiems Lietuvą!

Parengė Daiva Burinskytė-Valdmonė

Informacijos šaltiniai:

 „Lietuvos Laisvės gynėjai, žuvę 1991 m. sausį ir jų pagerbimo tradicijos“, Žydrūnas Mačiukas ir Vilma Akmenytė-Ruzgienė, Lietuvos Respublikos Seimo tinklalapis https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37312&p_k=1;

 Įvykių kronika: 1991 m. sausio įvykiai Lietuvoje ir pasaulio reakcija“, dr. Gediminas Rudys, Lietuvos Respublikos Seimo tinklalapis https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37329&p_k=1&fbclid=IwAR1fBmsbvLOXNynmqL_yagIbZ_ljV-whDafBFegL2JaxUFd7S1ndKPdZHuY