Kauno valstybinio lėlių teatro išvažiuojamosios lėlių parodos atidarymas

Kauno valstybinio lėlių teatro išvažiuojamosios lėlių parodos atidarymas

Renginio pradžia:
2018 spalio 23 d.
Renginio vieta:
Kėdainių kultūros centras

Aprašymas

Spalio 23 d. Kėdainių kultūros centre buvo pristatoma bei eksponuojama Kauno valstybinio lėlės teatro išvažiuojamojoje parodoje iki 70 įvairiausių, skirtingų dailininkų sukurtų lėlių iš spektaklių, taip pat buvo galima pamatyti spektaklių plakatus, scenografijos fragmentus.

Teatro istorija prasidėjo 1958-ųjų gegužės 18 d., kuomet aktorių Valerijos ir Stasio Ratkevičių iniciatyva Marijampolėje buvo įkurtas pirmasis pokario Lietuvoje Lėlių teatras. 1961 – aisiais lėlininkų trupė persikėlė į Kauną ir netrukus įsikūrė dabartinėse patalpose – Laisvės alėjoje, 87A.

1994 m. įkurtas Lėlių muziejus, kuriame demonstruojami vertingi eksponatai išliko tik Valerijos Ratkevičienės rūpesčio dėka (pagal tuometės valdžios reikalavimus, nurašant spektaklius, jų inventorius turėjo būti naikinamas). Šiuo metu teatro istoriją rūpestingai saugo aktorė – veteranė Elena Žekienė ir aktorė Jolita Ross.

Muziejaus lėlės pasakoja kūrybinės teatro raidos istoriją. Nuolat atnaujinamą ekspoziciją sudaro įdomiausių spektaklių personažai – lėlės, kaukės, butaforijos ir scenografijos fragmentai, įvairi dokumentinė medžiaga. Eksponuojami lėlininkų Iraklijaus Mdivani, Dionizo Barausko, Vitalijaus Mazūro, Jūratės Stauskaitės, Jūratės Račinskaitės, Michailo Percovo, Rositos Raud, Rimo Driežio, Nelės Poliakovos ir kitų dailininkų kūriniai iliustruoja įdomų estetinės raiškos kitimo procesą: nuo tikroviškumu alsuojančių realistinių vaizdavimo principų iki labiau sąlyginių ekspresyvių formų.

Ekspozicijos salėje galima pamatyti spektaklio „Eglė žalčių karalienė“ (1968) lėlės ir scenografijos detalės. Stenduose nesunku atpažinti vienišą peliuką Mufą iš spektaklio A. Popesku „Spindulėlis“ (1971) arba žaismingus zuikius iš Mančevo „Zuikių mokyklos“ (1968).

Šiuo metu muziejaus ekspozicijoje – apie pusantro šimto eksponatų, tačiau tai tik maža teatro fondų dalis. Iš viso sukaupta per 800 lėlių.

2006 m. muziejui suteiktas teatro įkūrėjų Valerijos ir Stasio Ratkevičių vardas.