Kėdainių miesto šventė 649

Kėdainių miesto šventė 649

Renginio pradžia:
2021 rugsėjo 02 d.
Renginio pabaiga:
2021 rugsėjo 05 d.

Aprašymas

Kėdainių miesto šventės 649 programa

Kėdainių miesto šventės didieji renginiai vykę 2 solidūs 200 ir 60 metų jubiliejai ir 3 festivaliai, 3 dideli koncertai ir 2 parodos, 2 turgūs ir amatų kiemelis, 240 dainuojančių vaikų. „Radviliada“ šių metų gimtadienį praturtino Baltijos šalių atlikėjų pasirodymu. Šventės organizatoriai Kėdainių rajono savivaldybė, Kėdainių kultūros centras, Kėdainių krašto muziejus ir Kėdainių sporto centras parengė ir į vieną programą sujungė net 30 kultūrinių renginių bei tris sporto pramogų kupinas dienas. Didžiosios Rinkos aikštė, senamiesčio gatvės ir gatvelės bei kitos miesto erdvės buvo pilnos veiksmo keturias dienas.

Svarbių datų paminėjimai startavo jau ketvirtadienį. Nuo 17 valandos M. Daukšos viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriaus erdvėje vyko Kėdainių priešgaisrinės saugos sukakties minėjimas. Įspūdingai 200 metų sukakčiai Kauno PGV Kėdainių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ruošėsi labai atsakingai. Ir pats faktas išskirtinis, ir jį liudijantis istorinis dokumentas unikalus. Buvo dėl ko nustebti ir į ką pasižiūrėti ne tik ketvirtadienį. Šeštadienį, aikštelėje prieš Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pastatą, J. Basanavičiaus gatvėje buvo organizuojamos linksmosios pramogos. Ugniagesiai gelbėtojai, susipažinus su jų veikla, kvietė praktiškai išmėginti savo jėgas patiems.

Penktadienį 18 valandą M. Daukšos viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriaus erdvėje nacionalinės reikšmės dokumentinį paveldą sukūrusi Kėdainių kino studija „Mėgėjas“ minėjo ne mažiau reikšmingą – 60-ąjį savo jubiliejų. Nuo 11 iki 15 valandos toje pačioje jaunimo skyriaus erdvėje kitą dieną sukosi dokumentinių filmų retrospektyva ir buvo demonstruojami vertingiausi eksponatai. 

Penktadienis ir šeštadienis nustebino renginių gausa. Miestelėnai ir svečiai pamatė net trijų skirtingų festivalių programas. Per dvi dienas įvyko 3 festivaliai – skambėjo baroko opera, kėdainiečiai ir miesto svečiai išgirdo trijų talentingų atlikėjų koncertus.

Penktadienį startavo miestietiškas Kultūros istorijos festivalis „Radviliada“ ir mūsų tautiškumą saugantis folkloro festivalis „Į vidurio Lietuvą susiėję“, kuris vyko jau 5 kartą.  Folkloro festivalio „Į vidurio Lietuvą susiėję“ metu kėdainiečiai galėjo susipažinti su vienu didžiausiu Lietuvos regionu – Aukštaitija. Jos tarmių gyvybingumu, folkloro, šokių, tautinio kostiumo, tautodailės ypatumais ir kulinarinio paveldo išskirtinumu. Dalyviams vyko ir kūrybinės aukštaitiško daugiabalsio (sutartinių) dainavimo dirbtuvės, o Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namo kieme nuo šeštadienio ryto įsikurė regiono amatininkai ir tautodailininkai. Aukštaitijos regiono folkloro ansamblių sveikinimai miestiečiams šeštadienį aidėjo nuo prieplaukos. Be šeimininkų, Kėdainių kultūros centro folkloro ansamblio „Jorija“, festivalyje dalyvavo dar penki ansambliai iš Aukštaitijos regiono (Rokiškio „Saulala“, Zarasų „Seluona“, Ukmergės „Pyniava“, Jonavos „Laduta“ ir Kupiškio „Kupkėmis“), kurie pristatė savo kraštų tradicijas. Visi folkloro ansambliai pasirodė pagrindiniame koncerte – Knypavos Rinkos aikštėje – šeštadienį nuo 15 valandos. Šiemet programoje ir Kupiškio kultūros centro folkloro ansamblio „Kupkėmis“ etnografinis spektaklis „Vesėlios anoj šaly“, o vėliau vakare festivalio dalyviai rengė dūzges, kur buvo dar daugiau dainų ir linksmybių.

Šeštadienį į programą įsiliejo trečias festivalis – „Skambantys perliukai“. Jis jau penktą kartą į Kėdainius sukvietė mažuosius dainorėlius iš visos Lietuvos. Vaikų balsai skambėjo nuo 15.30 val. Didžiosios Rinkos aikštėje. Atvyko 30 kolektyvų, 15 solistų ir 2 duetai iš Kauno, Utenos, Vilkaviškio, Šiaulių, Vilniaus, Tauragės, Kaišiadorių, Marijampolės, Panevėžio ir Kėdainių miestų.

„Radviliada“, įtvirtindama žinias apie miesto praeitį, į miestelėnų protus beldėsi šeštąjį kartą. Intelektualioji jos programa penktadienį, kaip ir prieš metus, prasidėjo trijų iškilių profesorių Raimondos Ragauskienės, Aivo Ragausko bei Deimanto Karvelio pokalbiu-diskusija apie kunigaikščius Radvilas. Kėdainiai istoriškai priklausė visoms trims iškiliausios LDK didikų Radvilų giminės šakoms. Šį kartą buvo kalba apie Kėdainius kaip apie kunigaikščių Radvilų katalikiškosios Nesvyžiaus – Olykos šakos valdas. Diskusijos lyderiai krimto Radvilų giminės paslaptis ir jas atskleidė mūsų krašto istorija besidominčiai visuomenei.

Atidarymo metu buvo iškilmingai įteiktas vienas iš svarbiausių rajono apdovanojimų – jau ketvirtoji Č. Milošo premija.

Miesto šventės ir „Radviliados“ atidarymo proga Evangelikų reformatų bažnyčioje –„Dramma da capo“ („drama nuo pradžių“). Tai teatralizuotas XVIII amžiaus itališkų arijų dacapo koncertas. XVIII a. baroko opera sukūrė dainininkų-žvaigždžių fenomeną, kuriuo žavimasi nuo jų šlovės eros iki šiandien. Šios idėjos autorė ir solistė (sopranas) Rūta Vosyliūtė. Atlikėja ne vienerius metus gilinosi į arijos dacapo formas ir pademonstruos teatrališkus baroko efektus. Spektaklį režisavo argentiniečių kilmės ispanų aktorius, komikas, klounas, cirko ir teatro režisierius Adrián Schvarzstein, o jo choreografė –  Jūratė Širvytė-Rukštelė. Šis menininkų duetas jau žinomas kėdainiečiams iš unikalių ir įsimintinų gatvės teatro spektaklių Kėdainiuose ir Krakėse. Dalyvauti operoje iš kaimyninės Latvijos atvyksta baroko orkestras „Collegium musicum Riga“ (dirigentas ir meno vadovas Māris Kupčs).

Be šio didžiojo penktadienio renginio Evangelikų reformatų bažnyčioje vyko dar penki „Radviliados“ koncertai. Šeštadienį  11,  12,  13:30 ir 14:30 valandomis žiūrovai pamatė ir išgirdo visų trijų Baltijos šalių atstovų pasirodymus. Baroko muzikos subtilybėmis ir pašlovinimais Radviloms rungėsi Kėdainių, Biržų ir Raudondvario muzikos mokyklų auklėtiniai, Vilniaus miesto ansamblis ARCADIA CONSORT, baroko ansamblis ARS REVALIA iš Talino ir senosios muzikos ansamblis FABELLA ENSEMBLE iš Rygos. 

Penktadienio vakarą Didžiosios Rinkos aikštėje folkloro festivalio programoje „Į vidurio Lietuvą susiėję“  folkloro grupės „Atalyjaׅ“ pasirodymas. Tai savo skambesiu labai unikali postfolkloro grupė, kuri kūryboje jungia archajiškąjį lietuvių folklorą su šiuolaikine muzika ir roko, džiazo, indų muzikos elementais. Trankiai stipri liaudies muzika – taip galima apibūdinti jums pristatomą koncertą.

Šeštadieno vakarą žiūrovus džiugino net du skirtingi koncertai Didžiosios Rinkos aikštėje. Viename – neseniai aukso žiedus sumainiusi pora ir pripažinti talentai: dainininkė, grupės „69 danguje“ narė, šokėja ir laidų vedėja Karina Krysko ir roko muzikos atlikėjas, Česlovo Gabalio ir Povilo Meškėlos mokinys, Lietuvos atstovas Eurovizijoje’2008  Jeronimas Milius kėdainiškiams paruošė specialią programą. Scenoje vyko įspūdingas dueto koncertas su gyvo garso grupe ir vakaro šou programa. Po Karinos ir Jeronimo pasirodymo scenoje švytėjo nenugalima, nepakeičiama ir neišsisemianti  hiphopo muzikos grupė „G&G Sindikatas“. 

Miesto šventės organizatoriai laikosi svarbių tradicijų ir nekeičia jų jau daugiau negu vieną dešimtmetį. Šeštadienį nuo ankstyvo ryto Senosios Rinkos aikštėje, Paeismilgio, Č. Milošo, Kranto, Didžiojoje gatvėse tradiciškai gausiai rikiavosi prekybininkų stalai, nes šventė be mugės jau neįsivaizduojama. Iki vėlyvo vakaro čia būrėsi ir miestiečių laukė amatininkai, tautodailininkai, kepėjai, ūkininkai, unikalių prekių ženklų kūrėjai su savo produktais, gaminiais, dirbiniais, kulinariniu paveldu bei kitomis gėrybėmis. Dailės mokykla organizavo blusų turgelį, o Kėdainių moterų LIONS klubas už auką rajono žmonių bėdoms ir nelaimėms dovanojo rankų darbo keramines gėlytes namų interjerui papuošti.

Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje, vyko muziejaus įkūrėjos ir mūsų krašto garbės pilietės Janinos Monkutės-Marks darbų paroda „Dovana Tėviškei“. Parodoje eksponuojami ir pačios Janinos Monkutės-Marks, ir vėliau muziejaus iniciatyva surengtų parodų autorių –  viso pasaulio menininkų –  muziejui dovanoti  darbai. Be to, tą pačią dieną, M. Daukšos viešosios bibliotekos II aukšto parodų erdvėje atsidarė irgi tradicinė kasmetinė Kėdainių krašto dailės draugijos  narių tapybos ir kitų  autorių darbų paroda „Skiriu Kėdainiams“.

Nuo Atgimimo ąžuolyno iki Vilainių per J. Basanavičiaus gatvę plačia kolona ant savo metalinių žirgų šeštadienį skriejo baikeriai. Taip jau ne vienerius metus gausiai  ir garsiai ratus apie miestą sukdami savo sveikinimą jam skiria Kėdainių baikerių klubas „BornAgain MCC“ kartu su kitų miestų baikerių klubais. Vėliau jie visi susitiko ir stabtelėjo Didžiosios Rinkos aikštėje, kad būtų galima apžiūrėti jų motociklus.

Tradicija tampa jau kelerius metus iš eilės vykstančios nemokamos pažintinės ekskursijos po Radvilų miestą. Šeštadienį 10, 13 valandomis prie Kėdainių krašto muziejaus visus norinčiuosius pasitiko gidai, su kuriais buvo galima pasivaikščioti po miestą.

Ir dar viena nauja pramoga nemokami edukaciniai plaukimai Nevėžio upe su vytine „Vėtra“. Plaukimai buvo tik trys –  12, 13:30 ir 15 valandomis.

Sekmadienį, Kėdainių miesto bažnyčiose bei Viešpaties Atsimainymo cerkvėje, 12 val. buvo tradiciškai aukojamos Šv. Mišios už Kėdainių miestą ir jo žmones.

Miesto šventės metu organizuojami sporto ir sveikatingumo renginiai, nors taip ir nevadinami, bet tampa jau vos ne atskiru sporto festivaliu. Ir šiemet dvi dienos –  ketvirtadienis ir šeštadienis – buvo skiriamos sportininkams ir sporto mėgėjams: dviračių žygis, bėgimas, šiaurietiškas ėjimas, linksmieji žaidimai, pliažo tinklinis ir krepšinis, o sekmadienį dar vyko ir respublikinis renginys.

Nuo 19 valandos vakaro ketvirtadienį Didžiosios Rinkos aikštėje prasidėjo dviratininkų žygis vakarėjančio miesto gatvėmis šiemet ilgėjo dar vienu metru. Miestui švenčiant 649 gimtadienį dviratininkams teko įveikti 12 km 649 metrų distanciją ir galima buvo garsiai sušukti „Kėdainiams triskart valio“! Tą patį vakarą nuo 21 valandos startavo  6 km 649 metrų vakarinis bėgimas ir 3 km 245 metrų šiaurietiškas ėjimas. Nuo 19:30 valandos Didžiosios Rinkos aikštėje ir vaikai bėgo simbolinius 649 metrus.

Šios pramogos tapo labai mėgstamos. 2019 metais vienu ypu šoktelėjęs dalyvių skaičius išaugo net kelis kartus ir net pernai per pandemiją norinčių rungtyniauti dviračiais beveik nesumažėjo. Šiais metais pirmą kartą dviračių žygį organizavo Kėdainių sporto centras ir jau įgudę ne tik rajoninių, bet ir respublikinių renginių talkininkai – dviračių sporto klubas „Veloratai“. Tai dar ne viskas dviračių mėgėjams. Šalia Kėdainių arenos sekmadienį, nuo ryto pirmą kartą mūsų rajone vyko V baigiamasis Lietuvos kalnų dviračių maratono’ 21 Kėdainių etapas.

Na, o šeštadienį laukė tikra sporto renginių fiesta. Miestelėnų pamėgtoje multifunkcinėje sporto ir pramogų erdvėje Skongalio gatvės gale, šalia Nevėžio upės užtvankos buvo surengta nuotaikingų sportinių žaidimų zona vaikams ir šeimoms. Sporto centro treneriai ruošė estafetes ir pramogas. Ji veikė iki 16 valandos.

Kėdainių kultūros centras kaip ir kasmet pasirūpino mažųjų atrakcijomis. Toje pačioje sportinių veiklų erdvėje vaikams iki 17 valandos veikė vaikų kiemelis su batutų parku.

Pliažo tinklinio aikštelėse šalia miesto stadiono atsarginių futbolo aikščių 11 valandą ryto prasidėjo ir  mėgėjų pliažo tinklinio turnyras, o Kėdainių arenoje tuo pačiu metu – 3×3 vaikų ir suaugusiųjų krepšinio turnyras. Tai tiek sporto renginių aktyvaus laisvalaikio mėgėjams, kuriuos rengė Kėdainių sporto centras. 

Kėdainių kultūros centro informacija