Meninio vyksmo festivalis „Formos’21“

Meninio vyksmo festivalis „Formos’21“

Renginio pradžia:
2021 rugsėjo 21 d.
Renginio pabaiga:
2021 rugsėjo 25 d.
Renginio vieta:
Kėdainių kultūros centras

Aprašymas

Šiemet Kėdainių kultūros centras naują veiklos sezoną pradėjo meninio vyksmo festivaliu „Formos’21“. Šis festivalis jungia jaunus, talentingus įvairių sričių menininkus, kurie yra pripažinti savo srities profesionalai ir kuria aukšto meninio lygio kūrinius. Jaunieji menininkai festivalio dėka gali skleisti žinią apie savo kūrybą ir pasiekimus Kėdainiuose, o kėdainiečiai susipažinti su jaunųjų menininkų kūryba. Festivalis vyko rugsėjo 21, 24 ir 25 dienomis Kėdainių kultūros centre. Jo metu žiūrovai išgirdo Martyno Levickio solinį koncertą, išvydo Vaidos Tamoševičiūtės ir Luko Kolmogorcevo performatyvaus meno kūrinį „Sinergija“, Kauno miesto kamerinio teatro edukacinę programą „Man ne *X“, šokio teatro „Judesio erdvė“ spektaklį „Debut“ ir teatro „Taškas“ šiuolaikinę muzikinę komediją „Amerika pirtyje“.

Meninio vyksmo festivalio „Formos‘21“ pirmasis pasirodymas, tai rugsėjo 21 d. 18 val. vykęs Martyno Levickio solinis koncertas. Martynas Levickis tai jaunasis akordeono virtuozas sulaukęs didelio pripažinimo ir koncertuojantis pilnose žiūrovų salėse Lietuvoje ir užsienyje. Nors Martynas dažnai pasirodo drauge su kitais atlikėjais, tačiau vis nepaliauja ieškoti unikalaus solo akordeono skambesio. Šiame koncerte žiūrovai išgirdo garsių kompozitorių kūrinius ir paties atlikėjo aranžuotas lietuvių liaudies dainas.

„Man ne *X“, tokiu spektaklio pavadinimu provokavo Kauno miesto kamerinis teatras. Tai edukacinis projektas, grįstas žymiojo Augusto Boalio Forumo teatro metodika, leidžiančia žiūrovui būti ne tik pasyviu stebėtoju, bet ir spektaklio kūrėju, lygiavertiškai su aktoriais įsitraukiančiu į diskusijas, vaidybines situacijas vienaip ar kitaip keičiančias tolimesnę vyksmo eigą. Spektaklio „Man ne *X“ (režisierius – Vytautas Gasiliūnas) metu dalyviai aktyviai įsitraukė į veiksmą, analizavo opiausias nūdienos problemos (emigracija, psichologinis ir/ar fizinis smurtas, socialinė nelygybė, rasizmas ir kt.). Spektaklis vyko rugsėjo 24 d. 12 val.

Jauna ir veržli šokio teatro „Judesio erdvė“ komanda Kėdainių kultūros centre rugsėjo 24 d. 18 val. rodė šokio ir judesio spektaklį „Debut“ (choreografė ir režisierė Elinga Serapinaitė). Jame nagrinėjamas moters santykis su pačia savimi ir supančia aplinka. Spektaklyje moteris susitinka ne tik su savimi, bet ir su kitu žmogumi. Taigi, kyla klausimas, kokia yra meilė sau ir meilė kitam? Kaip išgirsti save? Kaip jausmai mus keičia ir kaip mes keičiam savo gyvenimą? Šie ir kiti klausimai buvo užduodami spektaklyje „Debut“.

Svarbiausias performatyvaus kūrinio elementas tai kūrėjo ir žiūrovo susitikimas dabartyje. Kiekvienas žiūrovas kūrinį interpretuoja, jo refleksijos paremtos asmenine patirtimi, individualia pasaulėžiūra. Šiemet meninio vyksmo festivalio „Formos‘21“ metu žiūrovai išvydo profesionalių performerių Vaidos Tamoševičiūtės ir Luko Kolmogorcevo dueto performansą „Sinergija“. Šie atlikėjai į kūrybinį procesą žiūri skirtingai. Luko kūryba, tai iš kasdienybės ištraukti reiškinių trupiniai. Juos įstingdydamas dažų masėje, fiksuodamas objektuose, laikinose instaliacijose ir performanso mene, menininkas siekia sukurti savotiškas fosilijas – „tikrovės artefaktus“. Vaidos performansuose ypač svarbus kūniškumas. Dažnai kartodama įprastus, kasdienius veiksmus, menininkė kuria asmeninius ritualus, kuriais siekia atrasti savo pačios tikrovę. Kvietėme pajusti šių dviejų menininkų sinergiją rugsėjo 25 d. 17 val. Kėdainių kultūros centre.

Teatro „Taškas“ aktoriai kuriamuose spektakliuose kalba visuomenei aktualiomis temomis, išdrįsta pripažinti sau ir žiūrovui nepatogias tiesas bei problemas, kelia jautrius klausimus, stebi aplinką, kurioje gyvena. Teatro „Taškas“ spektaklio „Amerika pirtyje“ (režisierius Valentinas Masalskis) metu žiūrovai kviečiami leistis į istorinio bei šiuolaikiško lietuvių tapatumo paiešką. Spektaklyje nagrinėjamos tiek šiais laikais, tiek prieš beveik 125 metus didžiajai visuomenės daliai aktualios bei artimos emigracijos, valdžios kritikos, skurdo temos. Komedijoje šmaikščiai pateikiamas lietuvių tautinės savimonės formavimasis bei gili patriotiškumo dvasia, kurios ištakos neretai slepiasi gūdžioje, tačiau pačioje tikriausiose provincijoje. Spektaklyje vyraujantis grotesko žanras aktoriams leidžia ne tik būti ryškiems savo grimu ar kostiumais, meistriškai atlikti vokalines partijas, bet ir prireikus improvizuoti. Komedija nukelė žiūrovą į jaunystės šėlsmą, kupiną lengvumo, nuotaikingų žaidimų ir laisvės. Spektaklį „Amerika pirtyje“ žiūrovai galėjo pamatyti Kėdainių kultūros centre meninio vyksmo festivalio „Formos‘21“ metu rugsėjo 25 d. 18 val. Amžiaus cenzas – N-14.

Parengė Daiva Burinskytė-Valdmonė